تیا پورتال چیست؟

پورتال اتوماسیون کاملاً یکپارچه یا تیا پورتال (TIA Portal) امکان دسترسی کامل به کل پروسه اتوماسیون صنعتی، از برنامه‌ریزی دیجیتال و مهندسی یکپارچه تا عملیات شفاف را فراهم می‌کند. این نرم‌افزار به‌عنوان بخشی از تحقق رؤیای زیمنس برای ایجاد دسترسی تمام‌عیار به فرآیندهای اتوماسیون است. تیا پورتال در واقع تنها یک نام است و ترکیبی از چند نرم‌افزار است. به‌عبارت‌دیگر زیمنس جهت یکپارچه‌سازی محصولات خود، چند نرم‌افزار مانند Step7، WinCC، StartDrive و …. را در یک پکیج جمع آوری و آن را “تیا پورتال” نامید.

تیا پورتال در یک نگاه

نرم‌افزارهای موجود در تیا پورتال

تیا پورتال زیمنس یک بسته کامل نرم‌افزاری و راه‌حلی جامع برای پروسه‌های اتوماسیون بوده که فرآیندهای مهندسی شما را بهینه می‌کند.
با TIA Portal شما نه‌تنها نرم‌افزارهای اساسی نظیرSTEP 7، WinCC ، SINAMICS Startdrive ، SIMOCODE ES و SIMOTION SCOUT TIA را دارید، بلکه عملکردهای جدید مانند Multiuser و مدیریت انرژی (energy management) را در یک محیط واحد ادغام می‌کنید. نرم‌افزارهای موجود در پکیج تیا پورتال عبارت‌اند از:

نرم‌افزارSIMATIC STEP 7

STEP 7 معروف‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزار برنامه‌نویسی در صنعت است. این نرم‌افزار در دو نسخه SIMATIC Manager برای برنامه‌نویسی خانواده 300 و 400 و Step7 TIA Portal برای برنامه‌نویسی سری 400، 1200 و 1500 استفاده می‌شود.
توجه: از تیا پورتال نیز می‌توان برای برنامه‌نویسی سری 300 استفاده کرد، منتها با توجه به توقف تولید این سری در آینده نزدیک، بهترین گزینه برای برنامه‌نویسی این خانواده سیماتیک منیجر یا حداکثر TIA13.1 است.

نرم‌افزار SIMATIC WinCC

از تجسم و گرافیک سازی در سطح HMI تا سیستم قدرتمند مانیتورینگSCADA ، توسط WinCC داخل TIA قابل برنامه‌نویسی و طراحی است. در واقع این بخش نرم‌افزاری در تیا پورتال، ترکیب دو نرم‌افزارWinCC Flexible و WinCC است. همچنین توسط WinCC Runtime می‌توان از مانیتور PC جایگزین HMI استفاده کرد. در نسخه جدید تیا از نرم‌افزار WinCC Unified رونمایی شده و احتمالا به‌زودی جایگزین WinCC Professional خواهد شد.

نرم‌افزار SINAMIC StarDrive

Startdrive برای ادغام درایوهای خانواده SINAMICS در پروژه اتوماسیون کاربرد دارد. در تیا پورتال CPU، HMI و درایو در یک محیط config و برنامه‌نویسی شده که باعث افزایش بهره وردی و کاهش اشتباهات می‌شود.

نرم‌افزار SIMOTION Scout

با ادغام سیستم‌های کنترل حرکت (Motion Control) در تیا پورتال، امکان کنترل ساده و کارآمد سیستم‌های درایو تک و چند محوره را فراهم می‌کند. به گفته زیمنس توسط SIMOTION Scout و کنترلرهای خانواده 1500 می‌توان برنامه‌نویسی بازوهای رباتیک را به‌آسانی انجام داد.

نرم‌افزار SIMOCODE

SIMOCODE بیش از 30 سال است که موتورهای کم ولتاژ با سرعت ثابت را کنترل کرده و عملکردهای حفاظتی- نظارتی و کنترل جامعی را ارائه می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار کارکرد دقیق ، سرویس‌دهی و قدرت تشخیص خطای بالاست. ارتباط از طریق PROFIBUS ، PROFINET / PROFIsafe ، Modbus RTU و Ethernet IP و OPC UA ازجمله پروتکل‌های ارتباطی این نرم‌افزاراست.

نرم‌افزار مدیریت انرژی

افزایش دیجیتالی شدن و اتوماسیون در پروژه‌های صنعتی، چالشی جدید برای توزیع نیروی برق و مصرف انرژی ایجاد می‌کند. مؤلفه‌ها و سیستم‌های مربوطه باید کاملاً یکپارچه، انعطاف‌پذیر و fail-safe باشند. توسط ابزارهای Power Distribution در تیا پورتال، به‌خوبی می‌توان مصرف انرژی را بهینه کرد. (Fail Safe سیستمی است که در شرایط بروز خطا، فرآیند را به سمت شرایط ایمن هدایت می‌کند. مثلا در این سیستم می‌توان تعیین کرد که اگر کنترلر دچار مشکل شد، چه فرمان هایی به عملگرها ارسال شود)

سازگاری نسخه‌های مختلف تیا با هم

یکی از موارد مهمی که در برنامه‌نویسی و استفاده از تیا پورتال باید مدنظر قرار داد، عدم سازگاری کامل ورژن‌های مختلف با یکدیگر است. به‌عنوان نمونه، چنانچه پروژه‌ای با تیا 11 برنامه‌نویسی شده باشد را نمی‌توان به‌صورت مستقیم به تیا16 منتقل و در آن باز کرد. برای باز کردن پروژه‌های نوشته شده در تیا11، تیا12 و تیا13 در نسخه‌های جدیدتر، ابتدا باید پروژه مذکور را یک‌بار در تیا ورژن 13.1 (TIA 13.0 SP1) باز و ذخیره کرد.

سازگاری نسخه‌های مختلف تیا با هم

نکته دیگری که از تیا 15 به بعد باید رعایت کرد، این‌است که در این نسخه CPUها با Firmwareهای قدیمی پشتیبانی نمی‌شود. لذا با توجه به اینکه نسخه‌های مختلف تیا را می‌توان در کنار هم نصب کرد، پیشنهاد بر اینست که حتی‌الامکان هر پروژه‌ای با ورژنی که با آن نوشته شده است، باز شود و عمل تبدیل و Migrate انجام نشود و پروژه‌های جدید با آخرین ورژن برنامه‌نویسی شود.

مقالات پیشنهادی ما برای یادگیری تیا پورتال

مقالات دائما در حال به‌روزرسانی و اضافه‌شدن آموزش‌های جدید است. پیشنهاد می‌کنیم هر چند وقت یک‌بار سری به این صفحه بزنید.

راه‌اندازی Modbus RTU Slave در تیا پورتال

آموزش کامل راه‌اندازی Modbus RTU Slave در تیا پورتال به‌همراه فیلم فارسی...

ایجاد پروژه و پیکربندی سخت‌افزار در تیا پورتال

در این آموزش با نحوه ایجاد پروژه جدید و پیکربندی سخت افزار در محیط TIA آشنا...