آموزش برق صنعتی

برق صنعتی چیست؟

از نظر معنی لغوی، برق صنعتی یعنی برقی که در صنعت استفاده می‌شود یا به معنی علم و تخصصی که به کاربرد برق در صنعت پرداخته است.
اما این تعریف نمی‌تواند همیشه درست باشد. در برخی موارد برق ساختمان و حتی اتوماسیون صنعتی را می‌بینیم که در آن برق صنعتی و تجهیزات آن بکار رفته است یا آسانسور که در آن درایوها و موتورهای الکتریکی استفاده می‌شود.
پس با یک نگاه جامع‌تر می‌توانیم برق صنعتی را این‌گونه تعریف کنیم:

به‌طور خلاصه:

برق صنعتی یعنی کنترل برق سه فازی که وارد یک کارخانه یا کارگاه صنعتی می‌شود، که نتیجه آن روشن و خاموش کردن تجهیزات صنعتی و تأمین توان موردنیازشان است.

برق صنعتی

برق صنعتی درجه یک و دو چیست؟

برقکار صنعتی درجه یک و دو، سرفصل های اصلی برق صنعتی برای یادگیری آکادمیک است. به عبارت دیگر دو نام برای دوسطح یادگیری برق صنعتی هستند. سرفصل ها توسط سازمان فنی و حرفه ای تدوین و به همین نام در آموزشگاه های خصوصی نیز تدریس میگردد.

یادگیری برق صنعتی

آموزش برق صنعتی را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد:

  1. مفاهیم پایه و مقدماتی، مانند یادگیری المان و تجهیزات و اصطلاحات. این بخش را می‌توان با استفاده از کتب، مقالات و فیلم‌های آموزشی فرا گرفت.
  2. نکات تجربی و تکنیک‌های برق صنعتی که بیشتر شامل موارد مرتبط با تابلو برق و نحوه سیم‌بندی و راه‌اندازی تابلو برق می‌شود. که این بخش نیاز به کار عملی و یادگیری در کنار یک استادکار دارد.

پیشنهاد ما: در این سایت مقالات و آموزش‌های بسیار زیادی برای یادگیری برق صنعتی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین علاقه‌مندان اتوماسیون صنعتی نیز لازمست که آموزش‌های مقدماتی برق صنعتی را برای پیاده‌سازی هر چه بهتر پروژه‌های اتوماسیون صنعتی فرا گیرند.

مسئله مهم در برق صنعتی

مقالات پیشنهادی ما برای یادگیری برق صنعتی

کنتاکتور کمکی چیست

کنتاکتور کمکی چیست؟

/
کنتاکتور کمکی تجهیزی است که به‌صورت جداگانه به کنتاکتور متصل می‌شود و برای استفاده در مدار فرمان کاربرد دارد.
تابلو برق چیست

تابلو برق چیست

/
تابلو برق محفظه ایست فلزی یا غیرفلزی که کلیه تجهیزات برق داخل آن نصب و توسط هادی‌ها نظیر سیم یا کابل با بیرون در ارتباط هستند. در این مقاله انواع تابلو برق را بررسی خواهیم کرد
شروع به کار در ایپلن

شروع به کار با ایپلن P8

/
در این مقاله با محیط نرم‌افزار ایپلن، نحوه ایجاد پروژه و صفحات طراحی جدید، منوها و تنظیمات لازم جهت شروع به کار ایپلن را آموزش خواهیم داد

چراغ سیگنال چیست

/
در این مقاله ابتدا به بررسی چراغ سیگنال و کاربرد لامپ سیگنال در برق صنعتی خواهیم پرداخت و سپس استاندارد رنگ چراغ سیگنال را بررس خواهیم کرد
انواع کنتاکتور

انواع کنتاکتور

/
در این مقاله با انواع کنتاکتورها بر مبنای ولتاژ تحریک و نوع بار قابل اتصال آشنا خواهید شد.

نحوه تست کنتاکتور

/
به‌علت قرارگیری کنتاکتور در مدار قدرت، خرابی آن زیادست. با توجه به قیمت بالای آن و وجود قطعات یدکی باید هر برق‌کار صنعتی نحوه تست کنتاکتور را بلد باشد.

مقالات بسیار زیاد دیگری برای آموزش برق صنعتی در سایت موجود است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی کوشا الکترونیک البرز می‌باشد.