در جلسه قبل با تعیین نوع، مارک تجهیزات و ویژگی‌های آن‌ها در ePLAN آشنا شدیم. در این جلسه قصد داریم تا یکی از مهم‌ترین امکانات این نرم‌افزار، یعنی تهیه گزارش در ایپلن را آموزش دهیم.

تهیه گزارش در ایپلن

پس از ايجاد صفحات شماتیک و تعيين نوع قطعات و تجهيزات، در مرحله آخر نیاز به تهیه گزارش‌هایی داریم که EPLAN می‌تواند اینکار را به‌صورت خودكار انجام دهد. برای اين منظور به مسير UTILITIES/REPORTS/GENERATE برويد.
ساخت گزارش از منو

 

 

كادر محاوره‌ای REPORTS باز شود كه جهت ايجاد مديريت گزارش‌های مختلف يك پروژه است. وارد زبانه REPORTS شويد.
ایجاد پروژه جدید برای ساخت گزارش

 

جهت ايجاد پروژه جديد آيكون NEW را كليك كنيد. در اين حالت كادر SELECT REPORT جهت انتخاب گزارش موردنظر باز می‌شود.
انتخاب نوع گزارش

 

در قسمت SELECT REPORT TYPE نام گزارش دلخواه خود را انتخاب كرده، آيكون OK را فشار دهيد. پس‌ازآن كادر FILTER/SORTINGباز می‌شود كه به‌منظور حذف يا مرتب‌كردن برخی صفحات خروجی مورداستفاده قرار می‌گیرد. جهت اعمال فيلتر دلخواه و يا ترتيب خاص، گزينه ACTIVE مقابل آن بايستی انتخاب‌شده و OK شود.
انتخاب فیلتر

 

در اين حالت بر اساس نوع گزارشی كه انتخاب کردیم، كادری بانام “گزارش موردنظر” ولی شكل يكسان باز می‌شود كه جهت تعيين صفحه‌بندی گزارش‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. در اينجا گزارش TERMINAL DIAGRAM TOTAL را مثال می‌زنیم.

 

مقادير موردنظر را در قسمت‌های موجود، اضافه كرده و OK می‌کنیم. پس از افزايش يا انتخاب صفحه‌ای خاص و توليد آن صفحه، نرم‌افزار گزارش موردنظر را ايجاد کرده و دوباره به كادر REPORT برمی‌گردیم. با باز كردن شاخه REPORTS در ليست درختی سمت چپ گزارش ایجادشده را مشاهده كنيد.
ساخت گزارش در ایپلن

 

نکته: لازم به ذكر است كه TABLE OF CONTENTS باید آخرین گزارش ما باشد، در غير این صورت صفحاتی كه پس از ايجاد صفحه فهرست درست شوند در اين صفحه ليست نخواهد شد مگر آنكه صفحه فهرست موردنظر بروز شود.

 

 

در ادامه مقالات آموزش ePLAN، در این جلسه تلاش کردیم تا به شکل ساده، مراحل ایجاد و ساخت گزارش در ایپلن را شرح دهیم. چنانچه ابهامی در این مقاله وجود دارد، در بخش دیدگاه‌ها برای ماکامنت کنید.