در مقاله قبل با نحوه تنظیمات لوگو برای کنترل از راه دور ( وب سرور) آشنا شدیم، حال در این آموزش قصد داریم تا کنترل لوگو با WiFi را بررسی کنیم.


وجود پورت شبکه روی کنترلر لوگو سری ۷ و ۸ (LOGO! 7&8) قابلیت‌های زیادی را به این دو سری افزود، از جمله سبب شد تا امکان برقراری ارتباط آسان و ارزان با این کنترلر از راه دور توسط گوشی‌های هوشمند و Web Server در مرورگرهای اینترنت مهیا گردد.  در جلسه گذشته پیرامون وب سرور و امکانات آن به تفضیل صحبت کردیم، در این جلسه قصد داریم تا چگونگی کنترل لوگو، توسط گوشی‌های هوشمند را بررسی نماییم.

تاکنون دو اپلیکیشن برای کنترلر لوگو با نام‌های HMI LOGO! App و LOGO! App عرضه‌شده است که LOGO! App ، اپلیکیشن ارائه‌شده توسط شرکت زیمنس می‌باشد. این اپلیکیشن ها که در دو نسخه و برای دو سیستم‌عامل Android و IOS طراحی و عرضه‌شده‌اند ابزارهای کاربردی برای برقراری ارتباط با کنترلر لوگو ورژن های ۷ و ۸  (۰BA7&0BA8) از طریق بستر شبکه محلی(WLAN/LAN)  و اینترنت می‌باشند . بدین ترتیب کاربران قادر خواهند بود تا از طریق نصب این اپلیکیشن ها روی گوشی‌های هوشمند خود، از راه دور متغیرها را مانیتور کرده و پروسه را کنترل نمایند.

 

اپلیکیشن HMI LOGO!

HMI LOGO! App که توسط یک برنامه‌نویس فرانسوی طراحی‌شده است اپلیکیشنی فوق‌العاده با امکان ایجاد صفحات HMI روی گوشی هوشمند را مهیا می‌نماید و می‌توان از طریق آن به‌سادگی لوگو را کنترل نمود. از دیگر نقاط قوت این برنامه، پشتیبانی از شبکه محلی و DDNS به‌طور هم‌زمان است که سبب می‌شود کاربران برای استفاده از آن، بسته به شرایط مختلف (حتی زمانی که امکان استفاده از IP استاتیک وجود ندارد) مشکلی نداشته باشند. این اپلیکیشن که برای PLC های سری S7-1200 نیز قابل‌استفاده است دارای مجموعه بسیار کاملی از ابزارهاست و از طریق این ابزارها می‌توان، صفحاتی را به‌سادگی ایجاد نمود و در هر صفحه با قرار دادن دکمه‌های مختلف نظیر گیج‌ها، فیلدهای متنی یا تصویری، صفحات وب، ویدیو و… نسبت به کنترل یا مانیتورینگ مقادیر و پارامترها اقدام نمود.

 

استفاده از این اپلیکیشن بسیار ساده است، کافی است تا ابتدا تنظیمات ارتباطی لازم جهت ارتباط با لوگو انجام شود و سپس در محیط ویرایش، صفحات دلخواه ایجاد و تکمیل شوند. در پایان نیز با اجرای صفحات ایجادشده، می‌توان به کنترل و مانیتورینگ سیستم پرداخت. در شکل روبرو، صفحه تنظیمات ارتباط با کنترلر نمایش داده‌شده است که پس از نصب HMI LOGO! App و اجرای آن، این صفحه به‌صورت خودکار باز شده و از کاربر، درخواست تکمیل این اطلاعات را می‌نماید.

 

تنظیمات پورت و IP برای کنترل لوگو با WiFi

 

پس از انجام تنظیمات صفحه ابتدایی، می‌توان با انتخاب گزینه Edit از منو، وارد قسمت ویرایش گردید. در این محیط با انتخاب منو و انتخاب گزینه Add Item، فهرستی از ابزارهای مختلف قابل‌استفاده، نمایش داده می‌شود. با انتخاب هر یک از موارد، پنجره پیکره‌بندی آن باز خواهد شد که تنظیمات ساده‌ای همچون موقعیت قرارگیری در صفحه، آدرس تگ مربوطه در برنامه، تنظیمات رنگ و فونت و…. را شامل می‌شود.

 

 

 

در صورت نیاز به ایجاد صفحات جدید، تغییر نام صفحات، حذف صفحات، تغییر تصویر پیش‌زمینه و… می‌توان از گزینه Tools در منو استفاده کرد.

 

 

 

با تکمیل شدن صفحات، با انتخاب گزینه Run از منو، صفحات ایجادشده اجرا می‌گردد .

بدیهی است که به‌منظور برقراری ارتباط این App با کنترلر، می‌بایست ابتدا کنترلر LOGO! 7&8 از طریق یک کابل شبکه و از طریق پورت پروفی نت به یک مودم WiFi متصل شود(در صورت نیاز به کنترل از طریق اینترنت، مودم باید به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشد)

 


 

اپلیکیشن LOGO! App

اپلیکیشن LOGO! App، نام اپلیکیشن دیگری است که توسط شرکت زیمنس ارائه‌شده و قابلیت پشتیبانی از DDNS را نیز داراست. بزرگ‌ترین نقص این اپلیکیشن، عدم امکان ایجاد صفحات گرافیکی است، لذا نسبت به HMI LOGO! App قابلیت‌های محدودتری دارد و تنها می‌توان با استفاده از منوی Tag List، آدرس‌های موردنظر در برنامه را انتخاب و آن‌ها را به‌صورت دستی مقداردهی نمود. این App در نسخه کامل آن، قادر است هم‌زمان با حداکثر ۵۰ کنترلر لوگو ارتباط برقرار نماید ولی در نسخه رایگان، تنها قابلیت برقراری ارتباط با یک کنترلر وجود دارد. در واقع می‌توان این برنامه را نسخه اندرویدی Web Server به شمار آورد. تصاویری از این App در ادامه ارائه می‌گردد.

 

اپلیکیشن LOGO! App برای کنترل لوگو با WiFi

اپلیکیشن LOGO! App

 

دانلود اپلیکیشن HMI LOGO! App (حجم ۲٫۷MB)     

 

دانلود اپلیکیشن LOGO! App Siemens V3.0 (حجم ۱۸MB)   

 


 منبع:


برای کنترل لوگو با WiFi نیاز به استفاده از اپلیکیشن موبایل داریم. در این آموزش دو اپلیکیشن پرکاربرد HMI LOGO! App و LOGO! App را معرفی کردیم. اگر ابهامی در استفاده از این ابزار داشتید، در بخش دیدگاه مطرح کنید.