در ادامه دوره آموزشی لوگو۸ با نحوه کنترل لوگو با وب سرور آشنا خواهیم شد. وب سرور (Web Server)، قابلیتی کاربردی است که شرکت زیمنس روی اکثر کنترلرها و HMI های خود قرار داده است. با استفاده از این قابلیت می‌توان از راه دور و از طریق مرورگرهای اینترنت در رایانه  مانند Internet Explorer, chrome و … در یک شبکه محلی یا از طریق شبکه اینترنت، به تجهیز موردنظر دسترسی داشت . این دسترسی به شکل کامل بوده و امکان کنترل و مانیتورینگ پارامترها را میسر می‌سازد. قابلیت وب سرور برای کنترلر لوگو نسخه ۷ و ۸ قابل پیاده‌سازی بوده و از این حیث در رنج قیمتی خود به یک محصول بی‌رقیب تبدیل‌شده است.


انجام تنظیمات مورد نیاز:

۱- گام اول در تنظیمات کنترل لوگو با وب سرور، اتصال لوگو به مودم از طریق یک کابل شبکه معمولیست ( البته اتصال به شبکه می‌تواند از طریق یکی از ماژول‌های CMR2020/2040 انجام گیرد، ولی این ماژول‌ها به علت قیمت نسبتاً بالا به کاربردهای خاص خود محدود می‌گردد و برای کاربردهای عمومی استفاده از یک مودم معمولی جوابگوی نیاز ما خواهد بود) در صورت استفاده از مودم  وای فای، امکان برقراری ارتباط بی‌سیم از طریق گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و تبلت نیز امکان‌پذیر خواهد بود. طریقه اتصال نیز بسیار ساده است و کافی است تا یکسوی کابل شبکه به مودم و سوی دیگر آن به پورت پروفی نت لوگو! وصل شود.

۲- آدرس IP مودم را چک کرده ( به‌صورت پیش‌فرض ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است) و به لوگو! نیز IP آدرسی در همان رنج تخصیص داده شود( کافی ست که تنها آدرس قسمت پایانی IP متفاوت باشد ، مانند ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۹). در انتخاب IP برای لوگو! دقت شود که:

  • آدرس نباید در رنج آدرس DHCP مودم باشد. (DHCP سیستمی در مودم است که با اتصال هر دستگاه به شبکه، به‌طور خودکار IP  آن دستگاه تنظیم می‌گردد)
  • آدرس نباید برای تجهیز دیگری استفاده‌شده باشد.
  • درصورتی‌که مودم به اینترنت متصل نباشد با تنظیم این آدرس روی لوگو! با Sub mask یکسان، به‌سادگی ارتباط مودم و لوگو! برقرار می‌شود.(جزییات تنظیم IP در جلسات قبل شرح داده‌شده است)


۳- مجوز دسترسی به لوگو! از طریق نرم‌افزار در مسیر زیر داده شود:

Tools > Transfer  > Access Control

در مسیر بالا، تیک گزینه Allow LOGO App Access  زده شود. مراحل به شکل تصویری در ادامه آمده است:

 

کنترل لوگو از طریق وب سرور

 

کنترل لوگو از طریق وب سرور


۴- از طریق دکمه‌های روی لوگو و یا از طریق نرم‌افزار، برای لوگو یک آدرس IP معتبر به همراه Sub Mask و آدرس Gateway تعریف کنید:

کنترل لوگو از طریق وب سرور


۵- ارتباط لوگو و مودم را از طریق کابل شبکه برقرار نمائید. پس از برقراری ارتباط، باید نشانگر LED روی لوگو به حالت چشمک‌زن (سبز، نارنجی) درآید. این حالت به معنای برقراری ارتباط این دو تجهیز است. حال می‌توان با وارد نمودن IP در نظر گرفته‌شده برای لوگو! در یکی از مرورگرهای ویندوز، از قابلیت وب سرور استفاده نمایید.

کنترل لوگو توسط وب سرور


در پنجره LOGO! System، مشخصات و مد کاری لوگو! نمایش داده می شود:

کنترل لوگو توسط وب سرور


در پنجره LOGO! Variable ، امکان تغییر پارامترها و نمایش مقادیر وجود دارد:

کنترل لوگو توسط وب سرور


در پنجره‌های LOGO! BM و LOGO! TD می‌توان پیام‌های تعریف‌شده متنی برای لوگو را مشاهده نمود و با فشردن دکمه‌های مجازی روی لوگو! یا لوگو! TD بسته به فانکشن تعریف‌شده ، برنامه را تغییر داد.

کنترل لوگو توسط وب سرور

 

جهت تکمیل این مبحث پیشنهاد می‌کنیم دو کلیپ زیر را نیز مشاهده نمایید:

 

 

 

منابع: