در ادامه مبحث حافظه‌ها در HMI دلتا، در این مقاله قصد داریم تا رجیسترهای 32بیتی از نوع Recipe را بررسی کنیم. منتها قبل از ادامه بد نیست یک مروری از دو مقاله قبل داشته باشیم:

در بخش اول از آموزش رجسترها در HMI دلتا، ابتدا با انواع حافظه‌های در دسترس در HMI دلتا آشنا شدیم. پس از آن نیز در مقاله‌ای جداگانه رجیسترهای 16 بیتی از نوع Recipe را بررسی کردیم. چنانچه با حافظه‌های Recipe در HMI دلتا آشنا نیستید، لازمست تا حتما در ابتدا این مقاله را بخوانید.


توجه: آنچه در ادامه مطالعه می‌کنید با این فرض نگارش شده است که شما با مقوله رجیسترها در HMI دلتا و رجیسترهای 16 بیتی آشنایی کافی دارید.  در این مقاله با رجیسترهای 32بیتی Recipe در HMI دلتا و تنظیمات مورد نیاز آن آشنا خواهید شد.

 


رجیسترهای 32بیتی Recipe

در این رجیسترها طول دیتا 32 بیت بوده و برای دیتا به‌صورت Double Word استفاده می‌شوند. برای انجام عمل Write و Read در این رجیسترها علاوه بر تغییر RCPNO باید RCPG که مشخص‌کننده شماره گروه RCP می‌باشد را نیز تعیین کنید.

رجیسترهای 32 Recipe بیتی

خواندن و نوشتن در رجیسترهای 32 Recipe بیتی

RCPG0 به رجیسترهای 16بیتی Recipe اختصاص داده‌شده است و RCPG 1~ 255 برای فراخوانی رجیسترهای 32بیتی Recipe مقرر شده است. به‌عنوان‌مثال برای فراخوانی رجیسترهای شکل 1 Recipe سطر چهارم سومین گروه از Recipe های 32بیتی ، مقادیر مطابق با شکل زیر تنظیم می‌شوند.

فراخوانی رجیسترهای 32 Recipe بیتی

حداکثر حجمی که رجیسترهای 32بیتی Recipe می‌توانند اشغال کنند به حجم حافظه فلش در HMI بستگی دارد . اگر محل ذخیره‌سازی رجیسترها را به‌صورت USB یا SDcard انتخاب کردید ، نباید حجم داده‌ها بیشتر از 50MB شود. برای مشاهده حجم رجیسترهای 32بیتی Recipe وارد منو View شده و Memory List را انتخاب کنید.

مشاهده حجم رجیسترهای 32 بیتی Recipe

برای افزودن رجیستر 32بیتی Recipe:

  1. وارد منو Option شده و گزینه 32 bits Recipe را انتخاب کنید.
  2. سپس روی گزینه New کلیک کنید.
  3. با تعیین L و G ، نوع دیتا و آدرس آن می‌توانید از این رجیسترها جهت انتقال و پردازش تعداد زیادی از داده‌ها استفاده کنید .

برای افزودن رجیستر 32 بیتی Recipe

 


برای ذخیره‌سازی اطلاعات در حافظه USB یا SDcard باید گزینه Enable را فعال کنید و در نهایت محل ذخیره‌سازی را تعیین کنید.

تعیین محل ذخیره Recipe


برای تعیین RCPNO و RCPG در صفحه HMI یک Numric Display ایجاد کرده و Type آن را مطابق شکل زیر انتخاب کنید :

ایجاد Numric Display برای RCPNO
ایجاد Numric Display برای RCPG

سایر مراحل مانند رجیسترهای 16بیتی Recipe ، انجام می‌شود تنها تفاوت در RCPG و آدرس ، رجیسترهای بافر است . به‌عنوان‌مثال اگر در صفحه تنظیمات مربوط به Recipe ، L و G را 3 و آدرس را $100 انتخاب کنیم ، آدرس رجیسترهای بافر به‌صورت زیر خواهد بود :

آدرس رجیسترهای بافر در Recipe از نوع 32 بیتی

پس از دانلود برنامه در HMI باید ابتدا گروه رجیستر یا RCPGرا به یک تغییر داده تا از حالت پیش‌فرض که مقدار آن‌ یک بوده و مربوط به رجیسترهای 16بیتی Recipe است به حالت رجیسترهای 32بیتی تغییر کند.

تغییر گروه رجیستر یا RCPG


می‌توانید گروه‌های Recipe ، که ساخته‌اید را به‌صورت فایل CSV یا RCP در کامپیوتر ذخیره کنید. کافی است مانند شکل زیر روی گزینه Save کلیک کرده و فایل را ذخیره نمایید . اگر بخواهید گروهی از رجیسترهایی که ساخته‌اید را حذف کنید ، باید روی گزینه Remove کلیک کنید و اگر بخواهید فایلی که از قبل ذخیره کرده‌اید را در سایر برنامه‌های خود باز کنید ، روی گزینه Open کلیک کنید.

فعالیت‌های مجاز روی Recipe ایجاد شده

اگر محل ذخیره‌سازی دیتا را به‌صورت HMI انتخاب کنید ، با قطع شدن ولتاژ تغذیه ، اطلاعات در حافظه SRAM در HMI ذخیره خواهد شد.در این مقاله با رجیسترهای 32بیتی Recipe در HMI دلتا و تنظیمات مورد نیاز آن آشنا شدید. نظرتان در مورد این مقاله را در بخش دیدگاه با ما و دیگران همکاران در میان بگذارید.