انتخاب بیمتال، فیوز و کنتاکتور مناسب

انتخاب بیمتال، فیوز و کنتاکتور مناسب

فیوز، بی‌متال و کنتاکتور برای راه‌اندازی موتورهای الکتریکی استفاده می‌شوند. کنتاکتور به‌عنوان یک المان راه‌انداز و فیوز و بی متال به‌عنوان دو المان حفاظتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که انتخاب درست هرکدام، علاوه بر افزایش راندمان، هزینه‌های تعمیر و نگهداری را نیز کاهش می‌دهد. در این مقاله کامل‌ترین جداول انتخاب بیمتال، فیوز و کنتاکتور مناسب را جمع‌آوری کرده‌ایم.

سه شیوه متداول راه‌اندازی موتورهای الکتریکی عبارت‌اند از:

 1. راه‌اندازی به‌صورت تک‌ضرب
 2. راه‌اندازی ستاره – مثلث
 3. راه‌اندازی با درایو و اینورتر

در این مقاله، تمرکز ما روی دو روش اول است.

راه‌اندازی به‌صورت تک‌ضرب یا مستقیم

برای انتخاب مناسب فیوز، بی‌متال و کنتاکتور در راه‌اندازی تک‌ضرب از جدول زیر استفاده کنید. با توجه به ساختمان و نوع سیم‌پیچی، موتورهای الکتریکی در بازه ولتاژی 220 الی 440 ولت تولید و در بازار موجود است. برای راحتی این بازه به سه قسمت (6ستون) تقسیم‌شده است. برای هر بازه ولتاژی نیز قدرت موتور به‌صورت کیلووات و اسب بخار لیست شده است. در سه ستون انتهایی مقادیر فیوز، بی‌متال و کنتاکتور قرار دارد.

به‌عنوان‌مثال برای راه‌اندازی تک‌ضرب یک موتور تک‌فاز 220 ولت با قدرت 10کیلووات (13.5 اسب بخار)، نیاز به کنتاکتور 25 آمپر، بی متال 18.5 الی 25 آمپر و یک فیوز موتوری 40 آمپر است.

انتخاب بیمتال، فیوز و کنتاکتور مناسب در راه‌اندازی تک‌ضرب

راه‌اندازی به‌صورت ستاره – مثلث

موتورهای آسنکرون روتور قفسه‌ای را می‌توان به‌صورت ستاره-مثلث راه‌اندازی کرد. با توجه به اینکه در اتصال مثلث (اتصال دائم کار موتور) جریان مصرفی موتور از دو کنتاکتور به‌صورت موازی عبور می‌کند، لذا آمپر کنتاکتور و بی متال در جداول زیر نسبت به راه‌اندازی تک‌ضرب کاهش‌یافته این است.

به‌عنوان‌مثال برای راه‌اندازی ستاره-مثلث یک موتور 380ولت، 22 کیلووات، 30 اسب بخار، کنتاکتور مورد نیاز ۴۰ آمپر و بی متال در رنج 23 تا 32 آمپر و فیوز مورد نیاز نیز در رنج ۵۰ الی ۶۳ آمپر خواهد بود.

انتخاب بیمتال، فیوز و کنتاکتور مناسب در راه‌اندازی ستاره-مثلث

در این آموزش تلاش کردیم تا معتبرترین جداول “انتخاب بیمتال، فیوز و کنتاکتور مناسب” را جمع‌آوری کنیم. چنانچه شما نیز جدول مناسبی برای این‌کار داشتید، لطفا برای ما از طریق کامنت ارسال کنید.

5 دیدگاه در نوشته “انتخاب بیمتال، فیوز و کنتاکتور مناسب

 1. رضا فرهادی گفته :

  با سلام خدمت استاد عزیز ،جهت موتور ۲۷۸ کیلو وات ، برای کنترل اضافه بار و آمبولانسی ولتاژ یا جریان که موتور را غیر فعال کند ، چه تجهیزاتی با پیشنهاد میدهید ، الکتروموتور با سافت استارتر راه اندازی میشود

 2. صمد نوری گفته :

  با سلام به مدیران محترم در مورد این مقاله لازم است عرض کنم که ، راه اندازی یک ضرب ، فقط برای موتورهای قابل انجام هست که زیر ۵ کیلو وات باشند و شما موتور تکفاز بالای ۵ کیلوات نمی توانید داشته باشید زیرا برق تکفاز حداکثر توانش اینقدر هست که شما تا ۱۰ کیلوات گفته اید و راه اندازی ستاره مثلث هم برای موتورهای حداکثر ۳۵ کیلووات میتواند باشد ….شرمنده اگر زیاده روی شد

 3. سياوش گفته :

  سلام. سوالم اینه که چطور برای موتوری که 7.5 کیلووات هست و با ولتاژ 380 جریانی که میکشه بیشتر از 15 امپره کنتاکتور 12 امپر میبندید ؟؟ خراب نمیشه در کوتاه مدت ؟؟ ما همیشه حداکثر جریان موتور رو درنظر میگیریم و کنتاکتور میبندیم براش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 1 مگابایت. You can upload: image. Drop file here